Bir Erkek Neden Engeller? – Engelleyen Erkek Psikolojisi

İnsan ilişkileri çift taraflıdır ve her iki taraf karşılıklı argümanlarını birbirine empoze eder. Bazı durumlarda iletişimsel sorunlardan ya da farklı beklentilerden dolayı iletişim tıkanabilir. Bu durumda bir erkek, engelleme yoluna gidebilir ve buradan alınması gereken pek çok mesaj bulunur. Engelleyen erkek psikolojisi nasıl işler merak ediyorsanız, gelin tüm yönleriyle bu konuya göz atalım.

Bir Erkek Neden Engeller?

Erkekler romantik ilişkilerinde pek çok sebepten ötürü engel atabilir. Bu durum, iletişimi sonlandırabileceği gibi çok ciddi mesajlar da barındırıyor olabilir. Örneğin bir tartışma sonucu sinirlenip engelleyen erkek psikoloji ile umursamaz tavırlardan bıkıp engelleyen erkek psikolojisi tamamen farklıdır. Birinde pes ediş yatarken diğerinde “beni duy” mesajı yer alıyor olabilir. Karşı tarafın bu mesajları çok iyi alması gerekiyor ve bu gibi durumları iyi analiz etmesi ilişkiyi yeniden canlandırabilir. Gelin, engelleyen erkek psikolojisi hakkında bazı detaylara göz atalım:

 • Karşı taraftan beklediği cevabı alamamış olmanın öfkesiyle engelleyebilir. Örneğin platonik olarak aşk besleyen bir erkek, karşı tarafından istediği cevabı almayınca karşı tarafı engelleyebilir. Bu durum biraz ilgi çekmek amacıyla biraz da o anlık sinirle yapılabilir.
 • Partneri tarafından anlaşılmadığını düşünen ve bu durumdan sıkılan erkek engel atabilir. Bu durumda engellemeye başvuran pek çok erkek, kendini hala ifade ediyor demektir. Fakat engelin kaldırılmaması durumu, ilişkinin tek taraflı feshi de olabilir.
 • Sevmeyen, umursamayan ve buna rağmen karşı taraftan sürekli ilgi gören erkek engelleme yoluna gidebilir. Bu duruma başvuran pek çok erkek “benden uzak dur” mesajı veriyor olabilir. Fakat burada engelin kalkması oldukça nadir rastlanır.
 • Kişisel olarak problemler yaşayan ve ruhsal sorunlarla boğuşan bir erkek, sebepsiz yere engelleyebilir. Bu tarz engellemeler genelde geçicidir ve kısa süre içerisinde erkek engeli kaldırır. Burada hem “yalnız kalmak istiyorum” hem de “beni duy” mesajı yer alıyor olabilir. Her ne olursa olsun bu tür durumlarda erkeğin üzerine gitmeden ona kendini daha rahat ifade edebileceği bir ortam yaratılmalıdır.
İlginizi Çekebilir:  ZMA Nedir ? ZMA hakkında bilinmesi gerekenler

Bir erkeğin sizi engellemesinin nedenleri arasında genelde bunlar yatar. İşin özü; sıkılan, konuşmak istemeyen, sesini duyurmaya çalışan ya da blöf atarak karşı tarafı kendine daha yakın tutmak isteyen erkek engelleme yoluna gidebilir. Yani engelleyen erkek psikolojisi oldukça karmaşıktır. Bazen sadece konuşmak istemezken bazen de bu engelleme durumunu kullanarak bir strateji geliştiriyor olabilir.

Engelleyen Erkek Ne Düşünür? Engelleyen Erkek Psikolojisi

Bir önceki başlığımızda, bir erkeğin hangi durumlarda engel atabileceğini ifade etmiştik. Peki bu durumlarda engel atan erkek ne düşünür? Nasıl bir ruh hali içerisinde olur? Maddeler halinde bu soruya göz atalım:

 • Eğer bir erkek sizinle konuşmak istemediği için size engel atmışsa sizinle ilgili çok şey düşünmüyor demektir. Hatta zihnini meşgul etmemeniz için iletişimi olabilecek en sert biçimde kesme yoluna gittiğini ifade edebiliriz.
 • Romantik ilişkide bir erkeğin engel atması, karşı tarafa ‘işlerin yolunda gitmediği’ mesajını verir. Bu kararı veren erkek, engelin açılacağını da hesaplayarak vermektedir. Belki sadece biraz mesafe koymaya çalışıyor belki de partnerinin kendisine çekin düzen vermesini istiyor olabilir.
 • Aranızda bir sorun yokken sebepsiz yere engel atan erkek, dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Bu durumda erkek ajitasyon yapıyor ve kendisine karşı biraz daha merhametli davranmanızı istiyor olabilir.
 • Eğer tartışma sonucu bir erkek size engel atmışsa, bu durumda konuşmanın daha kötü yerlere gitmesini engellemek istiyor olabilir. Zira hararetli konuşmalar bir noktadan sonra sadece karşı tarafın canını yakma savaşına dönüşür. Eğer erkek sizi kaybetmek istemiyorsa engel atarak bir süre iletişimi buzdolabına kaldırmış olabilir. Sizin de zaman tanımanızı istiyor olabilri.
 • Eğer bir erkeğin sevgilisi varsa, onun isteği üzerine ya da onunla arasını bozmamak için sizi engelleyebilir. Bu durum genel olarak ortak yaşam alanında bulunan (iş, okul vs.) ilişkilerde meydana gelir. Erkek bu durumda engeli kaldırmama konusunda oldukça kararlı olur.
İlginizi Çekebilir:  Diş Kaplama Nasıl Yapılır

Engelleyen erkek psikolojisi hakkındaki genel görüşler bu şekildedir. Burada yer verdiğimiz örnekler her erkek için geçerli olmayabilir zira her insanın olaylara yaklaşımı ve tepki verme biçimi farklıdır. Ancak engelleyen erkeğin davranış kalıpları temelde bu şekildedir.

Engelleyen Erkek Geri Döner mi?

Bir erkeğin sizi neden engellediğini biliyorsanız, bu soruya daha net yanıt bulabilirsiniz. Eğer bir erkekte ilgi, sevgi ve merak yoksa geri dönmesi de çok zordur. Çünkü engellemek genel olarak karşı tarafa kendini ifade etmeye çalışmaktan çok “ilişkiyi bitirmek” anlamına gelir. Yani dikkat çekmek amacıyla yapılan engellemeler, iletişimi bitirme amacıyla yapılan engellemelerden çok daha az orandadır.

Bir erkek sizi engellemişse, yüksek oranda bu engelin kalkmayacağı anlamına gelmektedir. Fakat her koşulda erkeğe biraz zaman tanımanız ve diğer kanallar üzerinden ısrarcı bir şekilde iletişime geçmemeniz gerekmektedir. Yeteri kadar zaman tanırsanız erkeğin engeli kaldırma ihtimali de artacaktır. Zira engelleyen erkek psikolojisi o anda gelen her mesajda kendini bu kararından dolayı haklı hissetme yoluna gidecektir.

Engelleyen Erkek Seviyor mudur?

Sevginin temelinde 4 unsur bulunur; ilgi, sadakat, merak ve saygı. Eğer bir erkek sizi engellemişse, net olarak seviyor ya da sevmiyor denemez. Yukarıdaki dört unsur bir erkekte yoksa, bu erkek sizi sevmiyor demektir. Eğer bu dört unsur bir erkekte varsa ve buna rağmen sizi engellemişse, çok yüksek oranda bu engeli kaldıracak demektir. Belki dikkat çekmeye çalışıyor ve onu anlamanızı istiyor olabilir. Buna ek olarak öfkesini ya da hissettiği sıkıntıyı bu dille getirmeye çalışıyor olabilir. Engelleyen erkek psikolojisi hakkında bunca sebep varken net bir yorum ve genelleme yapmak elbette doğru olmayacaktır.

Engelleyen Erkek Neden Engeli Kaldırır?

Engellemeyi bir mesaj olarak gören erkek, daha sonra engeli kaldırabilir ve karşı taraftan bir cevap bekleyebilir. Bu yöntemi tercih eden erkekler, genel olarak “kaçan kovalanır” felsefesini benimsemektedir. Fakat bunun dışında engelde durmaması ve sonraları hatırlatmaması için de bir erkek engeli kaldırabilir. Böylece karşı tarafa “seninle ilgilenmiyorum” mesajını doğrudan olmasa da verebilir. Elbette engeli kaldırmanın daha pek çok nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin kararı değişen bir erkek, bir şans vermek istediği için engeli kaldırabilir. Veya anlık sinirle engelleyen erkek, siniri geçince engeli kaldırabilir. Engelleyen erkek psikolojisi oldukça karmaşık olduğundan nedenleri de oldukça fazladır.

İlginizi Çekebilir:  Erkekleri Üzen ve Yerle Bir Eden 4 Cümle

Engelleyen Erkek Pişman Olur mu?

Engellemek, bir insana en basit tabiriyle “seninle ilgilenmiyorum” mesajı vermektir. Ancak daha önce dediğimiz gibi, bir erkek karşı tarafın ilgisini çekmek için engelleme yoluna başvurabilir. Engelleyen bir erkeğin pişman olması ise pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Anlık sinirle engelleyen erkek, bu kararından pişman olup engeli kaldırabilir. Bu oldukça sık rastlanabilen bir durumdur.
 • Dikkat çekmek isteyen bir erkek, bu kararın çocukça olduğunu fark ederek engeli kaldırabilir.
 • Engel atarak karşı tarafı cezalandırmaya çalışan bir erkek, iletişimin önünü kestiğini fark ederek engeli kaldırabilir. Bu tıpkı bir suçlunun daha sonra olay yerine tekrar dönmesi gibidir.

Engelleyen Erkek Psikolojisi

Doğru BilinenlerYanlış Bilinenler
Engelleme genellikle bir erkeğin “seninle ilgilenmiyorum” mesajını vermek istemesidir.Her engellenme mutlaka sonlandırılmak istenen bir ilişkinin işaretidir.
Bazı erkekler, dikkat çekmek ya da bir tepki alabilmek amacıyla engelleme yoluna başvurabilir.Engelleyen her erkek dikkat çekmek ister.
Engelleyen bir erkek, anlık duygusal tepkilerle bu kararı almış olabilir.Bir erkeğin birini engellemesi her zaman mantıklı ve uzun süreli düşünülerek alınmış bir karardır.
Bir erkek, iletişim yoluyla sorunları çözme kapasitesinin sınırlı olduğunu hissedebilir ve bu yüzden engellemeyi tercih edebilir.Engellemek, bir erkeğin karşı tarafı tamamen hayatından çıkarmak istediği anlamına gelir.
Erkekler, pişmanlık duygusuyla engellemeyi kaldırabilir.Engeli kaldıran her erkek pişman olmuştur ve ilişkiyi sürdürmek ister.

Engellediğinde Ne Yapmalıyım?

 • Öncelikle panik yapma! Engellemenin arkasındaki sebebi düşünmeye çalışmak yerine, bir süreliğine uzaklaş ve kendi duygularını ve düşüncelerini değerlendir. Eğer bir erkek sizi gerçekten değerli buluyorsa, tekrar iletişime geçmek için bir yol bulacaktır. Ancak bu süre zarfında hayatınıza devam edin ve kendinize odaklanın.

Sonuç

Görüldüğü üzere engelleyen erkek psikolojisi anlaşılması oldukça güç bir yapıdadır. Bir erkek, pek çok nedenle karşı tarafı engelleyebilir. Atılan engel genel olarak kalıcı olmasa da, erkeğin net bir şekilde “seninle konuşmak istemiyorum” mesajını taşımaktadır. Ancak bazı durumlarda erkekler dikkat çekmek ve ilişkiyi kurtarabilmek maksadıyla son bir hamle olarak engelleme yoluna gidebilir. Eğer bir erkek engeli kaldırıyorsa, bu durumda iletişime tekrar açık olduğunun sinyalini verebilir. Ancak her durumda engelleyen erkek psikolojisi iyice analiz edilmeden üstelememek en sağlıklısı olacaktır.

Diğer makaleler:

Yorum yapın