Cüce Olması Yararsız Olduğu Anlamına Gelmez: Cüce Palmiye

Saw palmetto veya diğer adıyla cüce palmiye faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Aslında, Cüce palmiye bitkisi Güneydoğu ABD’nin Yerli Amerikalıları tarafından ilaç için kullanıldı. 20. yüzyılın başlarında, erkekler cüce palmiye meyvelerini prostat sağlığını korumanın yanı sıra idrar yolu sorunları için ve sperm sağlığı için kullanıyorlardı.

Bugün, Saw palmetto takviyeleri, prostat kanseri ve iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olan erkekler tarafından en sık tüketilen takviyelerden birisidir. Bunun yanında, 2011 yılında, ABD’de 18 milyon dolardan fazla cüce palmiye satıldı ve bitkisel diyet takviyeleri arasında üçüncü sırada yer aldı.

Saw palmetto faydaları arasında soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısına fayda sağlamakla birlikte, astım, kronik bronşit, kronik pelvik ağrı sendromu ve migren baş ağrıları için yardımcı olabilir.

Ayrıca idrar akışını artırmak, gevşemeyi teşvik etmek ve cinsel dürtüyü geliştirmek için kullanılır.

Hap Bilgiler

 • Prostat ilaçlarının bazılarının yan etkisi libido kaybıdır. Bazı araştırmalar, cüce palmiyenin libido kaybı gibi yan etkileri olmaksızın prostat semptomların azaltılmasında etkili olduğunu göstermektedir.
 • Saw palmetto, erkeklerde testosteronun ürünü olan DHT’nin parçalanmasını durdurur. Bu durumda, prostat bezinin büyümesini yavaşlatabilen veya durdurabilen daha az dihidrotestosteron oluşturmasını sağlar.
 • Saw palmetto, vücudun testosteronu DHT’ye dönüştürmesini potansiyel olarak önleyerek DHT sonucu saç dökülmesi riski olanlar için faydalı kabul edilmektedir.
 • Yeterli miktarda omega-3 yağları,kabak çekirdeği, kuersetin ve zerdeçal tüketmek, DHT’yi bloke ederek saç dökülmesine karşı fayda sağlar.
 • Saw palmetto’nun etki göstermesi 4 ila 6 hafta sürebilir. Bunun yanında besinler yoluyla Saw palmetto sağlayacak bir kaynak yoktur.

Serenoa repens ekstratı prostat kanserli insanların tedavisinde kullanımdı için araştırmalar yapılmıştır. Ancak Amerika Kanser Topluluğu’na göre “mevcut bilimsel çalışmalar” cüce palmiyenin prostat kanserini engellemesi ya da tedavisinde kullanılabileceği iddialarını desteklemiyor.

Cüce Palmiye ne işe Yarar?

Saw palmetto’nun libidoyu arttırdığı ve stresi azalttığı düşünülmektedir. Gene de doğal yoldan libido arttırmak için epimedyum, maca ve Ashwghanda takviyesini araştırmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Epimedium nedir faydaları nelerdir?

Bilimsel çalışmalar cüce palmiye için bu potansiyel faydaları hakkında sınırlı destek sağlamaktadır.

Prostat büyüme için bitkisel tedavi

Saw palmetto, prostatın yavaş, kanserli olmayan ancak anormal büyümesi ile karakterize tıbbi bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) tedavisine yardımcı olabilir.

Saw palmetto’nun en yaygın kullanımlarından biri, prostat büyümesi olan BPH’nin tedavisidir. BPH ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmese de sıklıkla artan idrara çıkma ihtiyacı gibi semptomlara sebep  olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

BPH, yaşlı erkeklerde yaygındır ve 70’li yaşlarındaki erkeklerin %75’ini etkiler (1) Günümüzde artan toksinler sonucu bu durum artık genç yaşta erkeklerde de görülmeye başlamıştır.

Tedavi edilmezse prostat, mesaneyi uygun şekilde boşaltma kabiliyetine müdahale edecek kadar büyüyebilir. Ayrıca idrara çıkma sıklığını ve dürtüsünü artırabilir, genellikle uykuyu bozabilecek aşırı gece idrara çıkmaya neden olabilir.

BPH, tipik olarak mesane, üretra ve prostatı içeren bir grup semptom olan daha büyük bir alt üriner sistem semptomları (AÜSS) grubunun parçasıdır. BPH’den farklı olarak AÜSS hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir (2 , 3 ).

Erken çalışmalar, Cüce palmiyenin hem tek başına hem de geleneksel ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında BPH’li erkeklerde idrar akışını artırmaya ve gece idrara çıkmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirdi.

Öte yandan, iki araştırma, günlük 320 mg Permixon dozunun – spesifik bir testere palmetto özütü – idrar akışını iyileştirmede ve gece idrara çıkmayı azaltmada plasebodan daha etkili olduğunu belirtiyor (kaynak).

Etkilerin, bireysel formülasyonun gücüne göre değişmesi mümkündür. Genel olarak, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Prostat büyümesi nasıl engellenir?

 • Stresten uzak durmak
 • Vücuttaki Kronik Enflamasyonu azaltarak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Toksinlerden uzak durmak

Prostat büyümesini azaltmak için kullanılabilecek yöntemlerdendir.  Özellikle ağır metaller erkeklerde prostat sorunu yaratabilmektedir.

Prostata Hangi Yiyecekler Zararlıdır?

 • İşlenmiş Et Ürünleri
 • Şeker
 • Glikoz-Fruktoz şurupları
 • Omega-6 Linoik asit ( Büyük ölçüde LA’nın (linoleik asit) gıda kaynağımızdaki zararlı proinflamatuar toksin olması ve tüm kronik hastalıklarımızın çoğundan sorumlu olmasıdır.
 • Hormonlu besinler

Prostat cinsel hayatı etkiler. Prostat erkeklerde orgazmı kolaylaştırır. Bunun yanında sperm üretimi için prostat önemli rol oynar. Cinsel yağlık için prostatın sağlıklı olması gerekmektedir. Erkeklerde prostat sağlığı arttıkça, sperm kalitesi de bir o kadar artar. 

Prostat sağlığı için ağır metallerden uzak durmalı, hareketsiz olmamalı ve sağlıklı beslenmeliyiz. Bazı insanlarda stres sonucu bedenlerinde bir takım sorunlar meydana gelebilir. Aşırı stres, uykusuzluğu tetikleyerek stres hormonu olan kortizolun fazla salınımı tetikler. Bu gibi durumlarda vücudumuz yeteri miktarda toksinleri uzaklaştıramaz.

Cüce Palmiyenin Saça Faydaları

cüce-palmiye-agacıSaw palmetto, erkeklerde ve kadınlarda sırasıyla erkek ve kadın tipi kellik olarak da bilinen bir tür saç dökülmesi olan androjenik hormonları önlemede yardımcı olur. Cüce palmiyenin saça faydaları arasında bu detay bulumaktadır.

Vücutta fazla bulunan testosteronu, saç dökülmesine neden olduğuna inanılan bir hormon olan dihidrotestosterona (DHT) dönüştüren enzimi bloke ederek saç dökülmesini azaltabilir.

DHT gibi yüksek androjen hormonlarının saç büyüme döngüsünü kısalttığı ve daha kısa ve ince saç tellerine yol açtığı düşünülmektedir

Küçük bir çalışma, beta-sitosterol olarak bilinen başka bir faydalı bitki bileşiği ile alınan günlük 200 mg cüce palmiyenin, androjenik alopesi olan erkeklerin %60’ında plaseboya kıyasla daha az saç döküldüğü iddia ediliyor.

2 yıllık bir çalışmada, kellik belirtisi olan erkeklerde günde 320 mg cüce palmiye veya geleneksel bir saç dökülmesi ilacı vermiş.

Çalışmanın sonunda,  cüce palmiye verilenlerin yaklaşık üçte biri saç büyümesinde bir artış bildirdi. Bununla birlikte, cüce palmiyenin geleneksel ilacın sadece yarısı kadar etkili olduğunu söylendi.

cüce palmiyenin saça olan faydaları, anlaşıldığı üzere DHT bloke edilmesinden süre gelmektedir.

 İdrar Yolu Enfeksiyonu için Cüce Palmiye

12 haftalık küçük bir çalışmada, birçok bitkide doğal olarak bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol ile zenginleştirilmiş günlük 1.000 mg cüce palmiye yağı alan erkekler, zenginleştirilmemiş testere palmetto yağı alanlara kıyasla BPH semptomlarında önemli iyileşmeler yaşadı (kaynak)

Benzer şekilde, 354 erkekte yapılan 24 haftalık bir çalışma, 320 mg testere palmetto almanın plaseboya kıyasla BPH semptomlarını azalttığını ve idrar akışını, yaşam kalitesini ve cinsel işlevi iyileştirdiğini buldu (kaynak).

Öte yandan, 27 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, palmetto’nun tek başına kullanıldığında alt idrar yolu semptomları üzerinde önemli bir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır (kaynak).

Bu nedenle, cüce palmiye takviyesinin, prostat sorunları olan ve olmayanlar da dahil olmak üzere genel popülasyonda idrar yolu işlevine yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İlginizi Çekebilir:  Iyontoforez Nedir?

Saw Palmetto Kilo Aldırır mı?

Hayır. Cüce palmiyenin kilo alımıyla ilgili bir etkisi yoktur. Kilo almak için güzel bir iştaha sahip olmak, gün içerisinde yüksek kalori tüketmek gibi stratejiler vardır. Buna ek olarak kaslarımızı büyüterek de kilo alımı gerçekleştirebiliriz. Kastan kilo almak yağdan almaya göre hem daha sağlıklıdır, hem daha estetiktir. Kilo almak için iştaha yardımcı olacak takviyeler: Çinko, Çemen Otu, Spor yapmak. Bazı insanlarda çemen otunun iştah üzerine olumlu etkisi gözlemlenmiş. Bunun yanında çinko eksikliği olan bireylerde ise iştahsızlık semptomları gözükmektedir.,

Sperm Sağlığı için Cüce Palmiye

Prostat, mesane ile penis arasında yer alan küçük bir bezdir. Sperm sağlığını korumaktan sorumludur (9).

Bazı araştırmalar, palmetto’nun prostat sağlığını destekleyebileceğini ve BPH ve prostat kanseri gibi sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor (10).

Diğer insan ve hayvan çalışmaları da bu takviyenin BPH ile ilgili idrar semptomlarını ve iltihabı azaltabileceğini göstermektedir (1112).

Dahası, 30 erkekte yapılan 15 yıllık bir çalışma, günde 320 mg saw palmetto özütü almanın BPH’nin ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır (13 )

Sağlıklı bir prostat sağlıklı spermler için önemli bir faktördür.

Vücuttaki Enflamasyonu Azaltmak için

saw-palmetto-meyvesiBazı araştırmalar, palmetto’nun belirli koşulların tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor.

Örneğin, prostat büyümesi olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, palmetto ekstresinin iltihabı ve interlökin 6 (IL-6) dahil olmak üzere çeşitli iltihaplanma belirteçlerini azalttığı gözlemlendi (12).

BPH’li sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, palmetto’nun iltihabı azalttığını ve vücutta antioksidan durumunu iyileştirdiğini buldu (kaynak).

Bu çalışmaların büyük çoğunluğu hayvanlar üzerinde yapıldığı için, yüzde yüz geçerli diyemeyiz.

Bunun yanında enflamasyon azaltmak için çeşitli takviyeler kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi de zerdeçaldır.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal faydaları nelerdir?

Not: Nefes egzersizlerinden biri olan Wim Hof Nefes egzersizin vücutta iltihabı arttıran interlökin 6 (IL-6) baskıladığını biliyor muydunuz?

Testosteron Arttırmak için Cüce Palmiye

saw-palmetto-agacıCüce palmiye, genellikle testosteron seviyelerini doğal olarak artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Sporcular arasında da kullanımı yaygındır.

Testosteron seviyeleri, vücut kompozisyonu, cinsel iştah, duygu durumu ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere çeşitli yönden üzerimizde etkisi vardır. Seviyeler yaşla birlikte azalır ve bazı araştırmalar, düşük seviyelerin kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunduğunu öne sürer

Saw palmetto, testosteron seviyelerini korumaya yardımcı olmak için testosteronu DHT’ye dönüştürmekten sorumlu bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini azaltır.

Bir araştırmaya göre, Cüce palmiye, DHT alımını engellemeye yardımcı olur ve androjen reseptörlerine bağlanma yeteneğini yaklaşık %50 oranında azaltabilir. Bunun neticesinde testosterona olumlu etki eder. (kaynak).

Denek fareler üzerinde yapılan bir çalışma, cüce palmiyenin hormon regülasyonunu değiştirerek testosteron sentezini, kas dayanıklılığını ve sperm sayısını arttırdığını gösterdi (kaynak).

Erkeklerde doğal testosteron dengesini sağlamak için:

gıda takviyelerini araştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ashwagandha nedir?

Stres sonucu baskılanan testosteron için yukarıdaki takviyeler yardımcı olabilir.

Buna ek olarak erkeklerde cinsel sağlık ve hormon üzerimi için çinko minerali çok önemlidir. Çinko eksikliği prostat sorunlarına yol açtığı gibi bağışıklık sisteminin düşmesine, iştahsızlığa ve düşük testosteron seviyelerine sebebiyet vermektedir.

Saw Palmetto Libido Arttıyor Mu?

Bazı araştırmalar, palmetto’nun libido kaybı gibi yan etkileri olmaksızın semptomların tedavisinde finasterid (Proscar) kadar etkili olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalar, Saw palmetto’nun prostat bezinin boyutunu küçültebileceğini düşündürmektedir.

En ilgi çeken durumlardan birisi, Saw palmetto’nun kadınlarda libidoyu artırmada , kısırlıkta, adet düzensizliklerinde, aşırı kıllanmada, vajinal ve rahime faydalı olduğu gösterilmiştir. Kadınalarda libido artışı için en önemli takviyeler arasında Panax ginseng, Demir ve Magnezyum gibi bileşenler bulunmaktadır.

Son olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda Saw palmetto özü, “fosfodiesteraz 5” dediğimiz sertleşmeyi ve nitrik oksit salınımı arttıran enzimi uyarır, bu da sertleşmede olumlu etkiler sağlar. (kaynak)

Saw Palmetto Kaç mg Alınmalı?

Cüce palmiye yani Saw Palmetto Kapsül, çay ve tablet formlarında bulunur ve genellikle kabak çekirdeği ekstresi gibi prostat sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan diğer bileşenlerle birlikte kullanılır.

Daha az yaygın olarak, öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı ekstrakt veya toz çay formunda da bulunabilir.

Çoğu araştırma, günde 320 mg’lık dozlarda, genellikle 2 doza bölünmüş Saw palmetto kullanılarak yürütülür.

Bununla birlikte cüce palmiye sindirim sorunların en aza indirmek için aç karna alınmalıdır.

Saw Palmetto ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Prostat sorunları için Saw Palmetto en az 3 ile 6 ay kullanılmalıdır. Buna ek olarak doktor kontrolünde prostat sağlığınızı kontrol edip kullanmanızda fayda vardır.

Özellikle prostat sağlığına bitkisel çözüm arayanlar için Saw palmetto tercih edilse de, prostat sağlığına yardımcı olan selenyum, çinko gibi mineralleri de es geçemeyiz.

Saw palmetto tok karnına alınması öneriliyor. Sabah kahvaltıdan sonra veya akşam yemeğinden sonra kullanabilirsiniz.

Saw palmetto DHT engeller mı?

DHT, prostatın gelişiminde hayati bir rol oynamasına rağmen, yüksek oranda olduğunda “BPH” gibi prostat büyümesine yol açabilir. 
Cüce palmiye, DHT engelleyen enzimi uyarır.

DHT nasıl yok edilir?

DHT yok edilemez. Sağlıklı bir organizmada DHT önemli rol oynar. Burada bazı insanlar için DHT üretimi, özellikle fazla DHT üretimi saç dökülmesini arttırıyor.

Saw Palmetto Saç Dökülmesini Engeller mi?

DHT baskılanması saç dökülmesinin azaltılmasında etkilidir. Genetik yatkınlığınıza oranla bu durum değişmektedir. Bazı insanların saç dökülmesi aşırı stres sonucu bile olabilmektedir. Buna ek olarak bir çok insanda DHT hormonunun fazla olması sebebiyle saç dökülmesi gerçekleşmektedir.

Cüce palmiye Kadınlar Kullanabilir mi?

Evet. Vücutta enfeksiyonun azaltılmasında yardımcı olabilir. Saç dökülmesinde kadınlarda kullanabilir. Bunun yanında kadınlarda çinko eksikliğiyle birlikte biotin(B7) saç dökülmesinin azaltılmasında daha etkili olabilir.

Kahve Prostatı Tetikler mi?

İleri derecede prostat büyümesi olan insanlarda kahve tüketilmesi önerilmiyor. Kahve bir miktarda vücutta biriken suyu atar. İdrar konusunda ileri derecede prostat sorunu olan insanları rahatsız edebilir. Bunun yanında prostat sağlığıyla ilgili bir sıkıntısı olmayan insanların bu konudan kaygılanmasına gerek yoktur.
Kahve tüketimini kısıtlamak uyku kalitesi için çok önemlidir. Genel sağlığımız, uyku kalitemiz ile prostat sağlığı arasında genel bir sinerji olduğunu unutmayın. Kahveyi gece geç saatlerde içmemek, olabildiğince az kahve tüketmek iyi bir strateji olabilir.

Cüce Palmiye Zararları Nelerdir?

Saw palmetto genellikle güvenilir kabul edilir ve çok az yan etki ile ilişkilendirilmiştir.

En sık bildirilen yan etkilerden bazıları baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kabızlıktır.

Bunun yanında bu takviye herkes için önerilmez.

Örneğin, güvenliği ve uzun vadeli etkileri hakkında sınırlı araştırma olduğundan hamile veya emziren kişiler bu ekten kaçınmalıdır.

Hormon seviyelerini değiştirebileceğinden, cüce palmiye hormon tedavisi olanlar için de uygun olmayabilir. Potansiyel etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Saw palmetto, kanama riskini artırmak için warfarin veya Coumadin gibi kan sulandırıcılara da müdahale edebilir

Altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, belirli ilaçlar alıyorsanız veya hamileyseniz veya emziriyorsanız, cüce palmiyeyi denemeden önce doktorunuza danışın.

Yorum yapın