Harika hissetmemize ve daha iyi performans göstermemize yardımcı olmak için amino asitler vücudumuzla nasıl çalışır?

Nitrik Oksit, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir gazdır. Kardiyovasküler, bağışıklık ve sinir sistemi sağlığını desteklemek için hayati önem taşıyor!

Diyetinizin nitrik oksit üretimini nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Arjinin Nedir?

Arginin, vücutta bulunan ve nitrik oksit üretiminde hayati bir rol oynayan bir amino asittir. Nitrik oksitler, kan damarı genişlemesi ve gelişmiş kan akışı dahil olmak üzere birçok vücut işlevi için önemlidir.

 • Ayrıca kas kütlesi üretmek, yağları parçalamak ve oksijen taşımak için kullanılan proteinlerin sentezlenmesine yardımcı olur. Yani en iyi vücudunuzu oluşturmak istiyorsanız, buna ihtiyacınız var. Ama sorun şu ki, birçok insanda bu amino asitte eksik.
 • Nitrik oksit vücutta önemli bir bileşiktir. Hücre büyümesi ve bölünmesi, kan damarı genişlemesi ve bağışıklığa yardımcı olur. Nitrik oksit özellikle erkekler için önemlidir. Nitrik oksidin üretimi ve salınımı artırmak için uyarılmasının birçok yolu vardır.
 • Nitrik oksit de yaşla birlikte azalır – bu, birçok orta yaşlı ve yaşlı vatandaşı diyabet, hipertansiyon, obezite ve ereksiyon bozuklukları gibi sağlık sorunları açısından risk altına sokar.

Normal şartlar altında bir kişinin vücudu doğal olarak L-arginin üretir.

Kişinin L-arginin ihtiyacı, vücudun onu doğal olarak üretme veya tüketme dengesini aşabilir. Bu genellikle yaşlı yetişkinler veya belirli tıbbi durumları olan kişiler için geçerlidir.

Bu durumlarda, insanlara oral ilaç, enjeksiyon veya krem ​​şeklinde yapay L-arginin reçete edilebilir. Takviye olarak L-arginin alımı sonrasında bazı faydalar görülebilir.

Arjinin ne işe yarar?

Arginin, nitrik oksidin öncüsü olan bir amino asittir. Nitrik oksit, vücutta kan akışında artışa ve dokulara daha iyi oksijen verilmesine yol açan vazodilatasyon dahil olmak üzere birçok rolü olan bir moleküldür.

L-argininin iki etkisi vardır: vücutta nitrik okside dönüşür ve vücudun protein sentezini destekler.

Bu etkiler, L-arginin’e kalp sağlığı ve göğüs ağrısından kas inşa etmeye, yaraları onarmaya ve erkek doğurganlığını iyileştirmeye kadar uzanan bir dizi potansiyel fayda sağlamaktadır.

L-Arginin’in faydaları hakkında birçok iddia olsa da hepsi bilimsel araştırmalarla desteklenmiyor.

Aşağıda, L-arginin’in araştırılmış faydalarına ve kullanımlarına ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

 • Büyüme hormonu desteklemesi (Ornitin ile kombine edilir)
 • Yüksek tansiyonu azaltması
 • Üre sentezinin doğuştan gelen hatalarını azaltılması
 • Kalp hastalığına destek
 • Erektil disfonksiyonun (ED) tedavisi
 • Prematüre bebeklerde sindirim sistemi iltihabını hafifletmek
 • Diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmek

Ek olarak, L-arginin, diğer birçok konuda yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Buna rağmen, aşağıda bahsedeceğimiz faydaları henüz kesin değildir.

 • Kan akışını iyileştirmek
 • Yaraları daha hızlı iyileştir
 • Kaygıyı hafifletmek
 • Yanıkları tedavi etmek
 • Konjestif kalp yetmezliği olan kişiler için böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek
 • Egzersiz performansını artırmak

Araştırmacıların L-arginin ve insan vücudu üzerindeki etkileri ile ilgili daha çok bulguya ihtiyacı var gibi görünüyor.

L-arginin’i supplement olarak almakla ilgilenen herkesin, kullanmaya başlamadan önce doktorlarıyla yararları ve riskleri hakkında konuşması çok önemlidir.

Ayrıca, bir üreticinin ürünü hakkında ileri sürdüğü iddiaları ürünü kullanmadan önce tam olarak anlamalı incelenmelidir.

Arjinin Kimler Kullanmalı?

Arginin, süt, yumurta ve balık gibi gıdalarda bulunan bir amino asittir. Gıda kaynaklarından yeterince alamayan kişiler için de gıda takviyesi olarak mevcuttur. Arginin, vücudun kan damarlarının gevşemesine ve daha fazla kan akışına izin vermek için genişlemesine yardımcı olan nitrik oksit yapması için gereklidir.

Arginin kadınlar tarafından kullanılabilir. Cinsel sağlık ve doğurganlığa yardımcı olabilir. Düşük libido veya vajinal kuruluğu olan kadınlar, arginin takviyeleri almaktan veya arginin açısından zengin yiyecekler yemekten kurtulabilirler.

 • Kalp hastalıkları
 • İktidarsızlık
 • Yoğun spor yapanlar
 • Yüksek tansiyon

şikayeti olanlar arjinin kullanabilir.

Arjinin Büyüme Hormonuna Etkisi

Arginin, protein açısından zengin birçok gıdada bulunabilen bir amino asittir. Vücutta bir takım görevleri vardır, ancak en iyi bilinen etkilerinden biri büyüme hormonu üzerindedir.

Arginin, büyüme hormonu üretmek için gerekli olan nitrik oksit üretimini arttırır. Bu, gelişmiş uyku kalitesine ve artan enerji seviyelerine yol açar.

İlginizi Çekebilir:  Sağlık ve Zindelik İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Argininin büyüme hormonu üzerindeki etkisi tek doz ile görülebilir. Büyüme hormonu anti-aging olarak adlandırılır, yağ yakımını destekler ve kasların protein sentezini arttır. Aralıklı oruç, Glutamin, GABA, ve Derin uyku büyüme hormonu artışında destek sağlamaktadır.

Arjinin Cinselliğe Etkisi

Bazı araştırmalar, L-arginin takviyelerinin ED olarak da bilinen erektil disfonksiyonu olan erkeklere fayda sağlayıp sağlayamayacağını incelemiştir. L-argininin nitrik oksidi arttırdığı ve buna karşılık penisi besleyen kan damarlarını çevreleyen kasları gevşettiği düşünülmektedir.

Sonuç olarak, penisteki kan damarları genişleyerek kan akışını artırarak ereksiyonun korunmasına yardımcı olabilir.

 • Andrology dergisinde yayınlanan 2017 tarihli bir çalışmada, erektil disfonksiyonu olan kişilerde L-arginin ve L-sitrülin (başka bir amino asit) seviyeleri ölçülmüştür. Araştırmacılar, erektil disfonksiyonu olan erkeklerde her iki amino asit seviyesinin ED olmayanlara göre daha düşük olduğunu bulmuşlardır. (1)
 • Dr. Richard Granitz ve meslektaşları tarafından yürütülen bir çalışmada, argininin penise kan akışını arttırdığı için erkeklerde erektil disfonksiyona yardımcı olabileceği bulundu.
 • Arjinin damar çıkarır mı?” sorunun cevabı arjinin değil, damar çıkartan, yani damarların görünürlüğünü arttırmaya yarayan şey nitrik oksittir.

Sitrülin, Arjinin, C vitamini Ve Kakao: Nitrik Oksitte En Güçlü Kombinasyon

L-sitrülin ve saf arginin, vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırmaya yardımcı olabilecek iki amino asittir.

L-sitrülin, nitrik oksit seviyelerini arttırmada ve dolayısıyla kan akışını iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur.

Saf arginin, vücudun kendi başına yapabileceği bir amino asittir. C vitamini ise kılcal damalara giden oksijen miktarını, demir taşınmasını ve kan dolaşımını arttır. C vitamini, Arjinin ve sitrülin vücutta nitrik oksit arttırmak, damarlanmayı sağlamak ve cinsel performansı desteklemek için etkilidir.

Bunun yanından nitrik oksitin sağladığı protein sentezi, yorgunlukta azalma ve cinsel performansı arttırma gibi faydalarını arttırmak için %80 ve üzeri bitter çikolata tüketebiliriz.

Bitter çikolata kan damarların genişlemesini sağlayan ve dopamin arttırdığı bilinen polifenoller ve antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca yüksek magnezyum ve bakır içeren bitter çikolata, sporcular için daha fazla enerji üretimini sağlar, krampları azaltır ve mutlu hissettir. 🙂

Hem L-sitrülin hem de saf arginin, vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırarak kan akışını iyileştirmek için mükemmeldir.

İlginizi çekebilir :Sitrülin nedir faydaları nelerdir?

Kalp sağlığı

Bazı araştırmacılar, L-argininin kalbi koruyabileceğini ve kalp hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceğini öne sürdüler, ancak 2006’da Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, argininin 60 yaşındaki insanlarda ne kan damarı sertliğini ne de kalp fonksiyonunu iyileştirmediğini buldu. Bu durumda sadece tek bir amino aside bağlı olmak mantıklı değildir.

Bunun yanında 2016 yılında yayınlanan daha fazla araştırma, arginin takviyesinin kalp hastalığı riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Daha fazlasını öğrenene kadar, L-arginin takviyeleri kalp hastalığı için bir tedavi olarak önerilemez. (2)

Arjinin Yan Etkileri

L-arginin hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, şişkinlik, ishal, gut, kan anormallikleri, alerjiler, hava yolu iltihabı, astım semptomlarının kötüleşmesi, insülin duyarlılığının azalması ve düşük tansiyon gibi bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Daha yüksek dozlarda L-arginin mide asidini artırabilir, bu nedenle ilaçların neden olduğu mide ekşimesi, ülser veya sindirim rahatsızlığını daha da kötüleştirebilir.

L-arginin, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları veya erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Şeker hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa, L-arginin almaktan kaçının.

Bazı araştırmalar, kronik L-arginin takviyesinin insülin duyarlılığını azaltabileceğini, diğerleri ise hiçbir etki bulamadığını veya insülin duyarlılığını artırdığını bulmuştur.

Diğer pek çok takviyede olduğu gibi, L-arginin de hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi rahatsızlıkları olan veya ilaç kullananlarda güvenlik açısından test edilmemiştir.

Arjinin Günlük Dozu Ne Kadar?

 • Ereksiyon bozuklukları için 5 mg
 • Günlük nitrik oksit için 2 ile 3 gr

L-arginin için önerilen standart bir doz yoktur. Sizin için uygun doz, yaşınız, spor geçmişiniz, cinsiyetiniz ve tıbbi geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olabilir.

Farklı koşullar üzerindeki etkisini araştıran araştırmalarda çeşitli dozlarda L-arginin incelenmiştir. Örneğin göğüs ağrısı için bir aya kadar günde üç kez 2-6 gramlık bir doz kullanılmıştır. Erektil disfonksiyon için günde beş gramlık bir doz kullanılmıştır. Yüksek tansiyonu araştıran çalışmalarda ise 2-24 hafta boyunca günde 4-24 gramlık bir doz kullanılmıştır.