Apikobal Kullananların Yorumları – B Vitaminleri

B1, B6 ve B12 vitamini ve 300 mg alfa-lipoik asit etken maddelerini içeren Apikobal, pembe renkli bir ilaçtır. 30 veya 50 enterik kaplı tablet içerisinde satışa sunulmaktadır. İçerisinde yer alan alfa-lipoik asit, sinir hücrelerini koruyucu bir etkiye sahiptir.

B vitaminleri ise ağrı giderici ve vitamin eksikliğini ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Apikobal kullananların yorumları da ilacın bu açıdan güçlü bir ilaç olduğunu ifade etmektedir. Gelin, Apikobal kullananların yorumları ile ilaç hakkında merak edilen tüm detaylara göz atalım.

Apikobal Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

İlacın kullanım nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği
 • Zihinsel ve bedensel yorgunluk hali
 • Çabucak yorulma, sinirlilik, kuvvetsizlik ve titreme gibi şikayetler
 • Nevrit, polinevrit, diyabetik nöropati, zona, siyatik, periartrit, artralji, miyalji ve benzeri ağrılı durumlar
 • Ameliyat sonrası kusmalar
 • Alkolizm sırasında görülen kronik intoksikasyonlar

Yukarıdaki durumlarda Apikobal kullanımı gerekli olabilmektedir. Apikobal kullananlar yorumları da genel olarak yukarıdaki durumlardan şikayetçi olan hastaların yorumlarından oluşmaktadır.

Apikobal Nasıl Kullanılır?

İlacı yemeklerden yarım saat önce su ile alabilirsiniz. İlacı kullanırken süt veya süt ürünlerini tüketmeyin. Doktorunuzun önerisi aksini söylemiyorsa günde 1-2 tablet kullanabilirsiniz. Ancak tedavi süresi mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

İlacı kullanırken çiğnememeye ve ağızda bekletmemeye dikkat edin. Bir bütün olarak mideniz boşken kullanın. İlacı 18 yaş altı çocuklar, emzirenler, hamileler ve böbrek veya karaciğer hastaları kullanmamalıdır.

Apikobal Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en yaygın yan etkisi, baş dönmesidir. Bu nedenle Apikobal kullanırken araç veya makine kullanmamaya çalışın. Apikobal’ın çok seyrek yan etkileri ise şöyle:

 • Mide veya bağırsak ağrısı
 • İshal
 • Tat algılamada bozukluk
 • Kan şekeri değerlerinde düşüş
 • Halsizlik, terleme veya bulanık görme
 • Ürtiker ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar
İlginizi Çekebilir:  Fulsac Kullananların Yorumları - İştah Azaltır Mı?

Yukarıdaki yan etkiler, 10 bin hastada bir hastayı etkilemektedir. Bu yan etkiler, ilacı kullanmaya devam ettiğiniz sürece baş gösterebilir. Ancak ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra yan etkilerin kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer Apikobal yan etkileri sizi çok fazla rahatsız ediyorsa mutlaka doktorunuza haber verin.

Apikobal Uyku Yapar mı?

Evet, Apikobal kullananların yorumları ilacın uyku yapabileceğini ifade etmektedir. Bir hastanın ilaçla ilgili yorumu şu şekildedir:

 • İlacı kullandığım günden beri gün içerisinde sürekli uykulu hissediyorum. Özellikle gözümü kapadığımda oturduğum yerde uyuyakalacak gibi oluyorum. Kısaca bence antidepresan etkisi yarattı. İlacın yan etkileri arasında uykuya eğilim durumu yarattığı da yazıyor aslında.

Görüldüğü üzere Apikobal uyku yapar mı sorusuna evet yanıtını vermek yanlış olmayacaktır. Eğer ilaç sizde de uyku haline neden oluyorsa doktorunuza bu durumu bildirebilirsiniz. Gelin şimdi Apikobal kullananların yorumlarına göz atalım.

Apikobal Kullananların Yorumları Nelerdir?

Apikobal Kullananların Yorumları
Apikobal Kullananların Yorumları

İlacı kullananlar, ilacın açılık hissi verdiğini, kötü bir tada sahip olduğunu ve karaciğeri rahatlattığını ifade etmektedir. Gelin, hastaların ağzından Apikobal kullananların yorumları nelermiş detaylı olarak göz atalım:

 • Akşamdan kalma olduğumda beni bir saat içerisinde kendime getiren ilaçtır. Tadı ne yazık ki çok kötü ve yutarken zorlanıyorum. Ancak karaciğeri koruduğu ve kendine getirdiği için benim adıma vazgeçilmezimdir.
 • B12 eksikliği çekiyorum. Bu yüzden gün içerisinde sürekli yorgun ve halsiz hissediyorum. Özellikle konsantrasyon gerektiren işlerde hemen pes ediyorum. Doktorum Apikobal yazdı. İlk günler benim için zor oldu çünkü yan etkileri epey hırpaladı. Ancak sonraları daha dinç kalkmaya ve daha güçlü hissetmeye başladım. Bu yüzden etkisini çok iyi hissedebiliyorum.

Apikobal kullanan hastalardan bazıları, ilacın mide bulantısı yaptığını ifade etmektedir. Bir hastanın konu ile ilgili yorumları şöyle:

 • İlacı iki gündür kullanıyorum ve aldıktan hemen sonra inanılmaz bir mide bulantısı yapıyor. Mide bulantısından başka bir şeye odaklanamıyorum. Ayrıca ürtiker sorunu olanların da dikkatli kullanması gerekiyor çünkü azdırabiliyor. Velhasıl bünyeme ağır etkiler bırakan bir ilaçtır.
İlginizi Çekebilir:  Keten Tohumu Kullananların Yorumları

Apikobal kullanan bir diğer kullanıcı, ilacı unutkanlık şikayeti nedeniyle kullandığını ve hapı kullanmayı sürekli unuttuğunu ifade etmiştir. Ayrıca ilacın iştah açtığını ifade edenler de bulunmaktadır.

Sonuç

Görüldüğü üzere Apikobal kullananların yorumları, genel olarak B vitamini eksikliği semptomlarının giderilmesi amacıyla bu ilacı kullandığını ifade etmektedir. Eğer sizde de B vitamini eksikliği söz konusu ise, doktorunuz size de Apikobal yazabilir. Elbette bu konuda en net bilgiyi sizi muayene eden doktor verecektir.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın