Erkek Ayrıldıktan Sonra Ne Zaman Özler?

Erkek Ayrıldıktan Sonra Ne Zaman Özler?

Özlemek, biriyle uzun süre görüşmemenin yarattığı eksiklik duygusu olarak tanımlanabilir. Bu duygu, en çok sevdiğimiz insanlardan ayrı kaldığımızda varlığını hissettirir. Peki, bir erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler? Hatta daha basit soracak olursak “Erkek ayrılınca özler mi?”. Bu konulara tek tek farklı bakış açıları ve senaryolar üzerinden göz atalım. Eğer “Ayrılıklar da sevdaya dahil.” diyorsanız, çayınızı kahvenizi alın ve içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Erkek Ayrılınca Özler mi?

Ayrılık şüphesiz her insanı üzer. Çünkü birinden ayrılmak için geçmişte ortak anıların olması gerekir. İlişkinin sona ermesi, her insanda çeşitli duygulara neden olur. Örneğin ayrıldıktan sonra şu hislere sahip olabilirsiniz:

 • Suçluluk
 • Pişmanlık
 • Üzüntü
 • Özlem
 • Yalnızlık
 • Boşluk hissi

Ayrıldıktan sonra bu hislere kapılmak oldukça doğaldır. Peki bir erkek ayrıldıktan sonra özler mi? Elbette cinsiyete bağlı olmadan her insan ayrıldıktan sonra özler. İlişkiyi bir yere kadar taşıdıktan sonra sona erdirmek, her insanı geçmişteki anıları düşünmeye itebilir. Bu durum özleme neden olur çünkü geçmişte yaşanılan güzel günler her insan için değerlidir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı ilişkinin sona ermesi, bir daha yaşanabileceği anlamına da gelmez. Pek çok insan, ayrılık sonrası bununla baş etmeye çalışır. Bazı insanlar yeni ufuklara yelken açarken bazı insanlar ise geçmişe ve yaptığı hatalara saplanabilir. Her iki yol da insanın yaşam mücadelesi içinde yer alır.

Erkek Ne Zaman Özler?

İnsan ilişkilerinde şu kanı oldukça yaygın bir şekilde kabul görmektedir: Kadınlar ayrıldıktan hemen sonra yoğun bir üzüntü hissederler ve bir süre sonra bu hisler azalmaya başlar. Fakat erkekler ayrıldıktan sonra hislerini olgun şekilde yaşayamadıkları için ilk sürelerde iyi gibi görünseler de uzun vadede çok acı çekerler. Elbette bu durum sizin başınıza da gelmiş olabilir. Fakat her insan biriciktir. Bu nedenle her insanın ayrılığa karşı gösterdiği tepki de farklıdır. Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler? Sorusu, her erkek için farklıdır. Fakat her insan ayrıldıktan hemen sonra, zamanla artan bir özlem hisseder. Fakat bu duygu çeşitli nedenlerden dolayı beslenmezse (tetiklenmezse) her insan özlem duygusunun ağırlığından kurtulur.

Erkek ne zaman özler sorusu, ilk birkaç hafta içerisinde şeklinde cevaplanabilir. Fakat her duygu gibi özlemin de bir ömrü vardır. Eğer bir insanı aradan geçen yıllara rağmen özlüyorsanız, muhtemelen ilişkiyi sağlıklı bir şekilde sonlandıramamış ve bir yere saplanmışsınız demektir. Eğer hala iletişim imkanınız varsa, ayrılığı yapılandırarak kendinizi özgür kılabilirsiniz.

Bir Erkek Ayrılık Sonrası Ne Zaman Unutur?

İnsanlar, sağlık sorunu yoksa yaşadığı anıları unutmazlar. Çünkü anılarımız epizodik belleğe kaydedilir ve bu bellek türü, bilgilerin en kalıcı olduğu yerdir. Fakat her insanı hayatımız boyunca yanımızda taşıyamayız ve bir süre sonra bu ilişkinin günlük yaşamı etkilemesini istemeyiz. Bu durumda ilişkinin bizi etkilememesi için çeşitli önlemler alırız. Bir erkeğin ayrıldıktan sonra unutma süresi ise hiç azımsanamayacak kadar uzundur. Çünkü ataerkil toplumlarda erkekler duygularını belli etmeme eğilimindedir. Fakat her duygu yaşanmak zorundadır.

Ayrıldıktan Sonra Özlem Ne Zaman Başlar?

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler sorusu, her erkekte farklıdır demiştik. Özlem duymaya başlama süreci, her insanda ayrılıktan hemen sonra meydana gelir. Çünkü her insan, ortak anıları olan insanla iletişimini sürdürmek ister. Ancak bu ne yazık ki mümkün değildir ve özlem duyduğumuz halde geri dönemeyiz.

Erkeklerde özleme süreci ise oldukça uzun sürebilir demiştik. Bu nedenle bir erkek, ayrıldıktan hemen sonra özlemeye başlar ve bu özlem uzun bir süre devam edebilir. Çalışmalar bu konuda 6 aya kadar varabilen “ilişki bitimi sonrası yoksunluk” sürecinin olduğunu göstermektedir. Elbette her ilişkinin özel ve her insanın farklı olduğunu unutmamanız gerekir. Zira karakter yapısından ötürü bazı insanlar hiç özlem duymayabilir ve bazıları ise bir türlü unutamayabilir. Hatta aşkın nefrete döndüğü durumlarda intikam alma duygusuyla istenmeyen davranışlar meydana gelebilir. Bu konuda ikili ilişkinin benzersiz dinamiğine göz atmak ve hatta imkan varsa bir ilişki terapistine danışmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Estriol Vajinal Krem Kullananlar Yorumları

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler? sorusu, yukarıda verdiğimiz bilgiler eşiğinde “hemen” veya “hiçbir zaman” gibi farklı iki uç arasında dağılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bir Erkek Neden Engeller? – Engelleyen Erkek Psikolojisi

Erkeklerin Pişman Olma Süresi Ne Kadar?

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler sorusu kadar, erkeğin ne zaman pişman olacağı da merak edilmektedir. Erkeklerin pişman olma süreleri, ayrılıktan hemen sonra en yüksek seviyelerde olur. Çünkü ayrılık sürecinde mantıksal yapıdan ötürü duygular ağır basmaktadır. Fakat özlem azaldıkça pişmanlık hissi de azalır. Bu süre bazı insanlarda yıllarca sürebilir fakat buna rağmen hiçbir adım atmayabilirler. Bazı insanlar ise hemen iletişime geçerek karşı tarafa pişman olduğunu ifade edebilir.

Toplumumuzda genel kanı şu yöndedir: Erkekler ayrıldıktan sonra hemen özlemeye ve pişmanlık hissetmeye başlasa da bunları karşı tarafa yansıtmaz. Ta ki bu duygular günlük yaşamı ilerletmeye engel olana kadar. Bu noktadan sonra erkek pişman olarak tekrar bir şans isteyebilir.

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler sorusunu soran insanlar, genel olarak karşı tarafın duygularını öğrenmek ister. Bu insanlara psikoloji bilimine göre verilebilecek tavsiyeler şunlardır:

 • Her insan günlük hayatta çeşitli duygulara kapılır. Fakat her insana o duyguları yaşayabileceği alanı ve süreyi tanımak gerekir. Yani ayrıldıktan hemen sonra bir erkeğin duygularını öğrenmeye çalışmak yerine ona biraz zaman tanıyın. Her iletişim denemesi, özlem duygusuna zarar verir ve hatta nefrete çevirebilir.
 • Erkekler ayrıldıktan kısa bir süre sonra özlemeye ve pişmanlık duymaya başlasa da, ayrılık kararının doğru olduğunu bilir. Bu nedenle bir süre sizinle iletişime geçmeyecektir. Fakat farklı insan tipleri bu konuda süreyi etkileyebilir. Örneğin ilişkilerinde bağımlı olan bir tip, çok kararsız davranarak engeli hemen kaldırabilir ve hatta bunun için özür dahi dileyebilir. Daha soğukkanlı ve umursamaz erkekler, engel attıklarını dahi unutabilirler. Bu nedenle süreyi en iyi bilebilirsiniz çünkü iletişimde olduğunuz bireyin kişisel özelliklerini en iyi siz biliyorsunuz.

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler? sorusu, burada olduğu gibi çok farklı bir perspektiften incelenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Bir Erkek Nasıl Merak Ettirilir – Bunu Yapmayın!

Engelleyen Erkek Ne Zaman Engeli Kaldırır?

Ayrıldıktan sonra engel atan erkek, karşı tarafın iletişime geçmesini istemiyor demektir. Fakat bazı durumlarda kendisinin de gemilerini yaktığını kendine gösterme eğilimindedir. Engelleyen erkek engeli ilk sürelerde kaldırmaz. Yani ilk birkaç gün engeli kaldırması pek mümkün değildir. Fakat zamanla duygular hafifler ve mantıksal süreçler ağır basmaya başlar. Erkeğin ayrıldıktan sonra iyice düşünmesi, bu engeli kaldırmaya yetebilir. Elbette bu noktada yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Farklı iletişim kanalları üzerinden o kişiyle iletişime geçmeye çalışmayın. Bu durum erkeğin özel alanının ihlali demektir.
 • Erkek engeli kaldırana kadar ona bu konuda baskı yapmayın. Çünkü engelleyen erkek bu kararı verdikten sonra kendini hazır hissedene kadar engeli kaldırmayacaktır.
 • İletişimi kısır döngüye sokabilecek meseleleri tartışmaya açmayın. Bireysel hatalar yerine muhtemel çözümlerden bahsedin. Ben dilini kullanın ve duygularınızı paylaşın.
 • Her ilişki süresiz değildir. Bir gün her ilişkinin bitebileceğini ve önemli olanının iyi sürdüğü kadar iyi bitmesi olduğunu unutmayın. Biteceğini anladığınız ilişkide kırıcı olmaktan kaçının.

Erkek ayrıldıktan sonra ne zaman özler? Sorusuna genel olarak cevaplarımız bu şekildeydi. Artık, bir erkek ayrıldıktan sonra neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu bilimsel gerçekliklere ve tavsiyelere dikkat ederek ayrılık sonrası ilişkinizi yeniden kurtarmaya çalışabilirsiniz. Fakat bunun hiçbir koşulda garanti olmadığını unutmayın.

Yorum yapın