Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağı, Nigella sativa bitkisinin tohumlarından elde edilen ve Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bir tür bitki bazlı yağdır.

Çörek Otu Yağı, çörek otu bitkisinin tohumlarından elde edilen ve yaygın olarak Hint yemeklerinde kullanılan bir tür bitki bazlı yağdır. Çörek Otu Yağı, enfeksiyonu önlemek ve cildi iyileştirmek için binlerce yıldır kullanılan eski bir bitki yağıdır. En etkili topikal antifungal tedavilerden biri olarak kabul edilir.

Çörek otu yağı, direk sürülerek uygulanması veya bir kapsül içinde tüketilmesi gibi birçok farklı şekilde harici ve dahili olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu Anti -fungal özelliği sayesinde “candida mantarı” savaşında çok önemlidir.

Çörek otu, Orta Doğu’da yüzyıllardır kullanılan bir baharattır. Bir çeşni olarak kullanılır, ancak aynı zamanda tıbbi olarak da kullanılır.

Çörek otu, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, atlet ayağı veya sporcu kaşıntısı gibi mantar enfeksiyonlarından kurtulma sağlayabilen antifungal özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır bunun yanında irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Bir çalışma, çörek otu nitrik oksit üretimini artırabileceğini ve bunun kasları gevşetmeye ve su tutulmasını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Çörek otu ekstraktının antimutajenik, antiinflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özellikler sağlayarak kolon kanserini önlemede rol oynayabileceği de ileri sürülmektedir.

Ek olarak  kontrolden çıkan candida mantarı

 • Sindirim sorunları
 • Ağızda yaralar
 • Genital bölge enfeksiyonları
 • Eklem ağrıları
 • Yorgunluk ve Halsizlik

gibi semptomlar meydana getirir.  Çörek otu yağı candida mantarı kontrolünde bize yardımcı olur.

Kansere Karşı Çörek Otu Yağı

Kanser genetik, beslenme ve çevresel etkenler gibi birden fazla etmene bağlı duruma göre değişmektedir. Kanser konusunda savaşta vücudumuzda inflamasyonu azaltmak, hücrelerimizi güçlendirmek çok önemlidir. Çörekotu yağı kullanımı kansere karşı korunmada yardımcı olabilir. (1)

Çörek otu yağı güçlü bir kanser önleyici ajandır. Geleneksel tıpta binlerce yıldır birçok farklı rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Çörek otu yağı, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’da yabani olarak yetişen bir kimyon türü olan çörek otu tohumlarından elde edilir.

Tohumlar, çörek otu yağı çıkarmak için preslenir ve bu işlem, insanlara zararlı olabilecek kimyasalları uzaklaştırır. Bu, çörek otu yağının insanlar tarafından kullanımı güvenli olduğu ve dahili olarak alınabileceği veya harici olarak krem veya merhem olarak uygulanabileceği anlamına gelir.

Çörek otu yağının sağlığa faydaları arasında kanser hücreleriyle savaşmak, hücre hasarını önlemek, enfeksiyonla savaşmak, eklem ve kaslardaki iltihaplanmayı azaltmak, sindirimi iyileştirmek, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmek, hormonları düzenlemek ve daha fazlası yer alır. Kanserli hücrelerin gelişmesini önlemek için harika olan doğal analjezik, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Çörek otu yağı, sağlıklı olanlara zarar vermeden belirli kanser hücrelerini öldürme yeteneğine sahip olan fenolik bileşikler içerir.

Yüksek antioksidanlı ve sağlıklı beslenmek kansere yakalanma riskini azaltılmasında yardımcı olur.  Kansere karşı savaşta kullanabileceğimiz bir besin ögesi ise zerdeçaldır. Özellikle “Kurkumin” anti kanser özelliği ile dikkat çekmektedir.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal nedir faydaları nelerdir?

Kanserden koruyan besinler listesine Çörekotu yağını ve Zerdeçalı ekleyebiliriz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Çörek otu aç karna alınabilir. Bunun yanında astım hastalarından 1 mg çörek otu yağı kapsülü kullanımın güvenli olduğu görülmüş. (2)

Özellikle astım ve kilo verme gibi avantajlar istiyorsanız 8 ile 12 hafta boyunca 2-3 gr arası çörek otu yağı kullanımı en etkili dozlardan biri gibi duruyor.(3)

İlginizi Çekebilir:  Iyontoforez Nedir?

 Çörek Otu Yağı: Nasıl Kullanılır Çörek otu yağı, aşağıdakiler gibi birçok şekilde kullanılabilir: –

 • Sabahları eşit miktarda çörek otu yağı ve suyu karıştırın ve yüz yıkama olarak kullanın.
 • Akşamları eşit miktarda çörek otu yağı ve suyu karıştırıp nemlendirici olarak kullanın.
 • Bir çay kaşığı çörek otu yağını bal veya yulaf ezmesi ile karıştırarak günlük diyetinize ekleyin. .
 • En sevdiğiniz smoothie’ye bir çay kaşığı çörek otu yağı ekleyin.

Çörek otu yağının kapsül şeklinde kullanımı dışında, soğuk sıkım çörek otu yağının kaşıkla tüketimi de gerçekleşmektedir. Çörek otu yağı harici olarak krem veya merhem olarak kullanılabilir ve dahili olarak uygulandığında da kullanımı güvenlidir.

Çörek Otu Yağı Kabızlık Yapar mı?

Kabızlık büyük oranda sindirim sistemi ile alakalıdır. Yeterli su içmemek, lifli beslenmemek ve hareketsiz yaşam kabızlığı tetiklemektedir. Bunun yanında aşırı stres sindirim sisteminin doğru çalışmasını engeller.

Çörek otu yağı ve vücut üzerindeki etkileri hakkında pek çok efsane ve söylenti var ancak bu iddiaları destekleyecek klinik çalışmalar yok. Çörekotu yağı direk kabızlığa sebebiyet vermez. Çörek otu yağı genellikle kabızlık ve diğer sindirim sorunları için alternatif bir tedavi olarak kullanılır. 

Hatta zararlı mantarları ve bakterilerin azaltılmasında etkili olduğu için dolaylı yoldan bağırsaktaki faydalı bakterileri besler.

Kabızlıkla ilgili şikayetiniz varsa bağırsakta bulunan yararlı bakterileri yani probiyotikleri beslemeliyiz.

İlginizi çekebilir: Probiyotikler nedir faydaları nelerdir?

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Uçucu bir yağ olarak kullanılabilir ve cilde topikal olarak uygulanabilir.

Çörek otu yağı, birçok kültür tarafından tıbbi amaçlar için kullanılmış doğal bir üründür. Çörek otu yağının en yaygın kullanımı, egzama, sedef hastalığı ve akne gibi cilt rahatsızlıkları için topikal bir tedavidir.

Çörek otu yağının cilt için faydaları arasında anti-inflamatuar özellikler, antioksidan özellikler ve antimikrobiyal özellikler bulunur. Çörek otu yağı ayrıca yaşlanmayı önleyici özellikleri nedeniyle kilo verme veya hamilelikten kaynaklanan yara izlerinin ve çatlakların görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bunun yanında çörek otu yağı kullanımın cilde faydası bulunmaktadır. Cilt elastikliğinin arttırılması, cilde zarar veren toksinlerin azaltılması gibi faydaları vardır.

Çörek otu yağı cilde masaj şeklinde uygulanması şeklinde kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Cilt sağlığını desteklemek için ayrıca:

 • C vitamini
 • Kolajen
 • Çinko
 • Hyaluronic acid
 • Astaksantin

takviyeleri de kullanılabilir.

Kolajen ile ilgili sitemizde bulunan yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Kolajen nedir faydaları nelerdir?

Çörek Otu yağı Ülsere iyi Gelir mi?

Çörek otu yağı yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Çörek otu yağının ülserleri iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair birçok kanıt var.

Çörek otu yağı ülser oluşumunda rol oynayan iki ana organ olan mide ve bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olduğu için ülserlere iyi gelir. Çörek otu yağı ayrıca ülserin yaygın semptomları olan iltihaplanma ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Siyah tohumlar ayrıca hücrelerin iyileşmesine ve hasar görmesinin önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar açısından da yüksektir.

 • Ülser
 • Kolesterol

gibi durumlarda iyileşme sağlayabilir.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu genel olarak güvenli bir yağ asidi olmakla birlikte bazı insanlarda çörek otuna karşı alerji gelişebilir.  Çörek otunun yan etkileri arasında:

 • Kusma
 • Mide bozulması
 • Kabızlık

Yukarıda belirtilen yan etkilere maruz kalıyorsanız Çörek otu yağını kullanmayı kesmenizi öneririz.

Çörek otu yağının faydaları olmakla birlikte ilaç yerine kullanılmaması gerekir. Sağlıkla ilgili durumlarda tek bir takviyeden ve gıdadan ümit beklemek yerine bütüncül bir bakış açısı yaratmak daha faydalı olabilir.

Yorum yapın