Somon Balığının Değerini Arttıran Antioksidan: Astaksantin Nedir?

Astaksantin, şimdiye kadar keşfedilen en güçlü antioksidandır ve uzun vadeli faydaları vardır. Bu doğal bileşik, hücrelere zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırdığı için vücudunuza daha iyi sağlık ve zindelik sağlayabilir. Astaksantin ayrıca bilişsel işlevi iyileştirebilir, metabolizmayı hızlandırabilir, iltihabı azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bilim, güçlü eklemler, genç bir cilt, sağlıklı bir beyin ve sınırsız enerji ile yaşlanmaya karşı koymamıza yardımcı olmak için arayışa devam ediyor.

Besin maddesi astaksantin, şimdiye kadar keşfedilen en güçlü antioksidanlardan biridir. Bir çok uzmana göre bu antioksidanın uzun vade de büyük faydaları da bulunmaktadır.

Astaksantin ile Sağlanabilecek Faydalar:

 • Bağışıklık sistemi : Astaksantin, doğal olarak bir serbest radikallerle savaşır ve bağışıklık sisteminizi destekler.
 • Kalp sağlığı : Güçlü karotenoid, atardamarlarınızın sağlığını destekler ve böylece kardiyovasküler hastalıkları önler.
 • Beyin sağlığı: Astaksantin, hücreleri ve sinir sistemini oksidatif stresin neden olduğu hasarlardan korur.
 • Enerji ve Performans: Astaksantin, kas hücrelerinde oksidasyonu önler. Bu nedenle sporcular için faydalıdır
 • Parlak cilt : Astaksantin UV ışınlarına karşı koruma sağlar ve cildimize değerli besinler sağlar.
 • Güçlü Eklemler : Astaksantin, eklemleri destekler.
 • Göz sağlığı : Astaksantin göz sağlığını destekler. (lutein, zeaksantin, astaksantin göz sağlığında kullanılır)
 • İşitme sağlığı — Astaksantin, kulaklarınız ve beyniniz arasındaki iletişimde rol oynayan bir protein olan nörotrofin-3 (NT3) seviyenizi yükselterek işitme duyunuza fayda sağlayabilir. Araştırmacılar, astaksantin’in farelerde işitme kaybını tersine çevirmeye yardımcı olduğunu keşfettiklerinde, bir çalışma bu hipotezi destekleyebildi. 

Yüksek antioksidan yapısıyla Astaksantin, A vitamini gibi göz sağlığını destekler. Araştırmalarda, gözlerin maruz kaldığı zararlı etkilere sebep olan toksinleri uzaklaştırdığı görülüyor.

Oksitatif Strese Karşı ASTAKSANTİN

Araştırmacılar, kalp sorunları, eklem sorunları, görme bozukluğu ve kan şekeri problemlerini çözüm arıyorlar.

Neredeyse her durumda, yaşlanmaya eşlik eden fiziksel bozulma , “oksidatif stres” olarak bilinen ve 50’den sonraki yaşamı acı verici, zayıflatıcı bir yolculuk haline getiren şey tarafından tetiklenir.

Oksidatif stres nedir?

glutatyon ve oksitatif stress

Serbest radikaller (agresif oksijen bileşikleri) sağlıklı hücreleri etkilediği sürece vücuttaki oksidatif stres asla durmaz. 

Serbest radikaller DNA’nın kendisine bile zarar vererek yaşlanma sürecini hızlandırırlar ve ciddi sağlık sorunları riskini artırırlar. 

Oksitatif stresle başa çıkmak için yeterli miktarda antioksidan gereklidir. Bağışıklı sisteminin bekçileri olan antikorlar, makrofajlar, nöbetçi hücreler, iletişim için moleküller – hepsinin antioksidan korumaya ihtiyacı var. 

Yeterli antioksidan yoksa, bağışıklık sistemi serbest radikal saldırılara karşı savunmasız hale gelir.

Oksidatif stresin vücudunuzu ve sağlığınızı nasıl olumsuz etkileyebileceğine dair bazı örnekler:

 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı
 • Buruşuk, kuru cilt, yaşlılık lekeleri
 • Geceleri bulanık görme
 • Tıkanmış ve sertleşmiş arterler
 • Hafıza ve konsantrasyon kaybı
 • Azaltılmış enerji seviyesi 

Astaksantin, bağışıklık artırıcı etkilere sahiptir ve beyaz kan hücrelerini destekler.

Astaksantin insan lenfositlerini ve nörofillerini, etkinliklerini azaltmadan belirli beyaz kan hücrelerinin faaliyetinin neden olduğu oksidatif stresten korur.

Zararlı oksitatif stresle savaşta Astaksantin en başarılısıdır. Bunun yanında iyi bir uyku, özellikle melatonin hormonu da çok güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

İyi uyku ile sağlıklı antioksidanlar birleştiğinde adeta yaşlanma karşıtı bir stratejiye sahip olmuş oluruz!

Astaksantin diğer antioksidanlarla karşılaştırması:

 • C vitamininden 6000 kat daha güçlüdür.
 • CoQ10’dan 800 kat daha güçlüdür.
 • Yeşil çay kateşinlerinden 550 kat daha güçlüdür.
 • E vitamininden (alfa-tokoferol) 550 kat daha güçlüdür.
 • Alfa lipoik asitten 75 kat daha güçlüdür.
 • Beta-karotenden 40 kat daha güçlüdür.
 • OPC Üzüm Çekirdeği Ekstraktından 17 kat daha güçlüdür.

Astaksantin çok yüksek ORAC seviyesine sahiptir

Tüm besinlerin süper antioksidan değeri olan en yüksek ORAC (Oksijen Radikal Absorpsiyon Kapasitesi) değerine sahiptir. ORAC besinlerin antioksidan kapasitelerini ölçmek amacıyla ölçülen bir yöntemdir.

Astaksantin, E vitamininden daha mı güçlüdür?

Astaksantin güçlü bir antioksidandır ve antioksidan aktivitesi β-karotenden 10 kat daha güçlüdür ve E vitamininden 1000 kat daha fazladır.

2) Astaksantin Kalp Hastalığına Yardımcı Olur

Kalp hastalığı Türkiye’deki en büyük ölüm sebeplerinden sadece birisidir.

Çalışmalar, astaksantin’in kan şekerinizi sağlıklı tutmada rol oynayabileceğini öne sürüyor. Kalp hastalıklarının büyük bir problem olduğu düşünüldüğünde önemli bir durum.

Vücuttaki yüksek LDL (kötü kolesterol) ve düşük HDL (iyi kolesterol) dengesini değiştirir.

2011 yılında yapılan çalışmada araştırmacılar, astaksantin’in obez ve aşırı kilolu katılımcılarda kötü kolesterolu azalttığı görüldü. Ayrıca oksidatif stres seviyelerinde önemli bir azalma gördüler. (kaynak)

Kan lipidlerini düzenler. 2010 yılında yayınlanan kapsamlı bir çalışma 12 hafta astaksantin kullandıktan sonra, yüksek kan yağı seviyelerine sahip denekler, HDL seviyelerinde önemli bir artış yaşadı.(kaynak)

Kan akışını ve dolaşımını artırır Araştırmalarda, yüksek tansiyona sahip hayvanlar üzerinde astansanti’in fayda sağladığı görülüyor.

Kandaki oksidatif stresi azaltır: 14 günlük astaksantin kullanımın, kan oksidasyonunu azaltabileceği görüldü.

3) Bakteriyel Enflamasyona Karşı Sizi Korumaya Yardımcı Olur

Bakteriyel inflamasyon, yaygın ve kronik rahatsızlıklardan sorumludur. Bunlar şunları içerir:

 • Pnömoni, akciğerlerdeki bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir solunum yolu komplikasyonu şeklidir.
 • Bakteriyel bir enfeksiyon ve göz iltihabı olan trahom
 • İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD), ağız, yemek borusu ve bağırsaklar dahil olmak üzere sindirim sisteminin viral/bakteriyel bir enfeksiyonu.
 • Romatizmal kalp hastalığı, kalp zarının ve kapakçıkların enfeksiyonu

Liste uzayıp gidiyor. Bunlar vücudunuzun belirli bölgesinde bağışıklık tepkisini engellediğinde veya azalttığında meydana gelir. Bakteriyel inflamasyonun sonuçları korkunç olabilir. Bazı tekrarlayan enfeksiyonlar da direnç antibiyotikleri geliştirebilir.

Bu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bazı antibiyotiklerin geniş kapsamlı yan etkileri olabileceğinden bahsetmiyoruz. Bu nedenle giderek daha fazla insan doğal ve daha güvenli bir alternatif olarak antioksidanlara ve astaksantine yöneliyor.

Astaksantin’in anti-inflamatuar özellikleri, antioksidan eğilimlerine borçludur. 

Oftalmoloji ve Görsel Bilimler Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, astaksantin’in nitrik oksidin neden olduğu oksidatif strese karşı etkili olduğunu bulmuşlardır. (kaynak)

Bakteriyel iltihaplanma özellikle göz, mide ve akciğeri tehdit eder. Astaksantin bu noktada enfeksiyonu azaltmada destek sağlar. Bilimsel açıklama isteyenler içinse vücutta “C-Reactive Protein” değerinin azaltılmasını destekler.

Astaksantin vücuttaki enfeksiyonun azaltılmasında destek sağlar. Bu durum eklem sağlığını dahil bir çok bedensel sağlığı destekler

3) Astaksantin Fiziksel Performansı Artırır 

Somon balıklarının içindeki turuncu rengin temel sebebi astaksantindir. Araştırmalar, somon balıklarının akıntılara karşı bu denli güçlü olmasının bu yüksek antioksandan olduğunu iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Sindirim ve Metabolik Enzimleri Faydaları Nelerdir?

Ağır egzersiz, yüzme, koşma, brazilian-jiu jitsu veya zorlu aktiviyeler vücutta kortizol hormonu birikmesine sebep olur. Yüksek kortizol ise serbest radikellerin salınımı arttır ve yorgunluk, halsizlik gibi istenmeyen etkiler yaratır.

Oksitatif stres ayrıca kas ağrılarını temel sebebidir.

Araştırmalarda astaksantin’in yoğun egzersizler sırasında fiziksel dayanıklılığı desteklediği ve yorgunluğu azalttığı görüldü.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, astaksantin’in vücudun yağ metabolizmasını etkilediği görüldü. Yağların enerji olarak kullanılması dayanıklılığın arttırılmasında fayda sağlar. (kaynak)

Aynı şekilde benzer etkileri başka bir araştırmada görülmüştür.

2005’yılında insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, dayanıklılığın arttırılmasında astaksantin’in faydalı olduğu görülüyor. (kaynak)

Yorgunluk, halsizlik ve diğer semptomlar işin içine girdiğinde bir takım başka stratejiler de bulunmaktadır. Örneğin: MCT yağlı kahve tüketimi, kaliteli derin uyku, Wim hof nefes egzersizi, sitrülin gibi bileşenler faydalıdır.

Astaksantin zayıflatır mı?

Astaksantin, serbest radikallerin verdiği hasarı azaltır ve hücrelerin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu durum kan şekerinin düzgün çalışmasını ve dolaylı yoldan metabolizmamızı etkiler.

Bunun yanında yüksek miktarda sebze tüketmek, magnezyum ve potasyum seviyelerinde olumlu değişiklik yarattığı için enerji oluşumunda faydalıdır. Alkali yapıda sebzeler, kandaki oksijeni kaslara daha rahat taşır.

4-) Astaksantin İnme Nedeniyle Beyin Hasarını Önler ve Azaltır

İnme ve felç yaygınlaşmakta ve dünyada her gün binlerde kişinin felç geçirdiği düşünülmektedir.

İnme vakalarının %80’i önlenebilirdir. İnme, beynin çeşitli bölgelerine kan sağlayan damalara zarar verebilir. Oksijen ve hayati besinler beyne ulaşmaz.

Astaksantin, felçten kaynaklanan beyin hasarını önlemede ve azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Kan damarlarını gevşeterek ve oksidatif stresi iyileştirerek çalışır.

2010’daki araştırmada, sıçanlara yüksek dozda astaksantin vermenin felçle ilişkili beyin hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. (kaynak)

Astaksantin, kısaca, kırmızı alglerde bulunabilen ve çeşitli sağlık yararlarının ardındaki her şeyi kapsayan özellik olan güçlü bir antioksidandır. Kanser ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi birçok sağlık sorununu ve durumunu uzak tutmaya yardımcı olur.

Resveratrol ve Astaksantin birlikte kullanılır mı?

ikisini sağlıklı bir beyin sağlığını desteklemede ve korucu etkiler oluşturmaktadır. Resveratrol, aynı Astaksantin gibi yüksek antioksidan özelliği sahiptir. İkisinin kullanımı özellikle kalp hastalığı gibi problemlerin önüne geçmede fayda sağlayabilir.

Araştırma ayrıca felçten kaynaklanan beyin hasarında önemli bir azalma olduğunu gösterdi.

5-) Astaksantin Erkek Kısırlığına Yardımcı Olabilir

Kısırlık çağımızda adeta artmaktadır. Testis travması, hormonal bozukluklar ve yüksek seviyede serbest radikallerin kısırlığı sebep olduğu düşünülmektedir.

2011 yıllında İngiltere de yapılan bir çalışmada, yüksek oksidatif stresin erkeklerde kısırlıkla bağlantılı olduğuna

Bilim adamları, spermin oksitatif stresden etkilendiği belirtiyor. Bahsettiğimiz spermde aslında bir hücredir ve toksinlerden etkilenir.

Erkeklerde astaksantin bu konuda destek sağladığı düşünüyor.

Nispeten yakın zamandaki bir çalışmada, 3 ay bounca astaksantin’in erkeklerde kısırlığa fayda sağladığı görülüyor. Araştırmalarda, sperm seviyeleri bilim adamları tarafından ölçülüyor ve olumlu değişim görülüyor!

Astaksantin ile tedavi edilen erkeklerde ilk olumlu sonuçlar, sperm ölümünün azalmasını, sayının artmasını ve canlılık ve doğurganlıkta genel bir iyileşmeyi içeriyordu. 

Çalışma grubu 30 kişi ile sınırlı olduğu için küçük bir hacimdedir. Daha farklı bir araştırmada sperm kalitesini arttırmak için astaksantin’in faydalı olduğu görülüyor. (kaynak)

Ne kadar Astaksantin almalıyız?

Astaksantin günde 1 mg ile başlayıp 4 mg’a kadar arttırabilir. Güçlü bir antioksidan olduğu için düşük dozlarda da etkili olduğunu bilinmektedir. Başlangıçta, 4mg ile 12 mg arasındaki fark anlaşılmaz. Düşük dozlarla başlamak paranızı korumanıza yardımcı olur.

Krill yağıdaki Astaksantin var mı?

Krill yağında düşük oranlar Astaksantin vardır. Gene de bu oran bir çok insan için bile yeterlidir. Krill yağı yüksek oranda fosfolipitden oluşmuştur ve ilave bir antioksidan desteği sağlar. Gene de, krill yağındaki Astaksantinden alınan fayda sınırlıdır ve daha yüksek dozlarda almak gerekebilir.

Astaksantin aç mı tok mu?

Astaksantin hem aç hem tok karnına alınabilir. Bunun yanında tok karnına almak bir çok kişide daha iyi etkiler ve sindirim yarattığı düşünülüyor.

Her gün Astaksantin alabilir misin?

Uzun süreli Astaksantin kullanımı güvenlidir. Örneğin bugüne kadar yapılan küçük araştırma çalışmalarının çoğu günde 2 mg ile 12 mg arasında kullanılmıştır. Kullanımlarda ciddi yan etkiler rapor edilmemiştir.

Astaksantin böbrekler için güvenli midir?

Astaksantin, hem deneysel hem de insan çalışmalarında gösterilen güçlü antioksidan etkileri olan, ağırlıklı olarak deniz kaynaklı bir ksantofil karotenoiddir. Araştırmalar, astaksantin’in çeşitli böbrek hastalıkları üzerinde önleyici bir etkiye sahip olduğunu belirtir.

C vitamini ile Astaksantin alabilir miyim?

Sigara içenler için C vitamini büyük önem taşımaktadır. Araştırmalarda, sigara içen insanlarda yüksek serbest radikal etki bulunmaktadır. Astaksantin ve C vitaminin birlikte kullanımı sigaranın verdiği zararlı serbest radikallerde savaşta etkilidir.

Astaksantin hangi besinlerde bulunur?

Büyük oranda yabani somon balıklarında bulunmakla birlikte, düşük oranda krill yağında bulumaktadır.

Sonuç

Astaksantin şu anda en çok konuşulan karotenoidlerden biridir; alglerde ve somon, yengeç, karides, ıstakoz ve diğer deniz ürünlerinde doğal olarak bulunan kırmızımsı-pembe pigmentlerin bir sınıfıdır. Flamingo tüylerine o güzel pembe rengi veren de budur.

Astaksantin, likopen, alfa-karoten ve beta-karoten gibi ünlü karotenlerin diğer alt sınıf olduğu Xanthophylls karotenoid alt grubuna aittir.

Astaksantin, serbest radikalleri nötralize eder. Bu, antioksidanların hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu gösterir.

Aynı şekilde, astaksantin birçok vücut değişikliğinde ve hastalıkta önemli bir rol oynayabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Kanser tedavisi. Antioksidan özelliklerinden dolayı, artan sayıda çalışma, astaksantin’in birkaç kanserin, özellikle de meme kanseri, prostat kanseri ve löseminin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
 • Cilt bakımı ve UV koruması. Bir avuç çalışma, antioksidanın fotoyaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini ve UV kaynaklı kanser hasarını önleyebileceğini ortaya koydu.
 • Ülserler: Astaksantin, ülsere neden olan bakteri H. pylori’nin kontrolüne yardımcı olur. Ülser yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlar ve tekrarını önler.
 • Kalp hastalığı önleme . Astaksantin, yüksek kolesterolü düşürmede, kan akışını artırmada ve kan damarlarını gevşetmede rol oynar. Üç olumlu etkinin birleşimi sağlıklı bir kalple sonuçlanır.
 • Benzer bir notta, astaksantin kalp hasarı onarımına yardımcı olur . Endotelde istenmeyen değişiklikleri önler, kalpteki duvarları ve arterleri korur. Ayrıca hasarlı kalp hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Beyindeki oksidatif stresi frenlemeye yardımcı olur. Bu, travmatik beyin hasarı, Alzheimer ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere beyinle ilgili ve nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde ve yönetiminde önemli bir rol oynar.
 • Erkek kısırlığının tedavisi. Artan sperm oksidatif stresi, erkeklerde düşük doğurganlık veya kısırlık ile ilişkilendirilmiştir. Antioksidan olarak astaksantin, sperm sağlığını destekler ve korur.
 • Egzersize bağlı yorgunluğa yardımcı olur. Astaksantin, vücudu, egzersiz sırasında ve sonrasında egzersiz dayanıklılığını, dayanıklılığı ve kas yorgunluğunu artıran kendi yağ lipidleri kaynağından yararlanmaya teşvik eder.
 • Yüksek kolesterolü düşürür. Kandaki oksidatif stres üzerindeki etkisi, yüksek tansiyonu düşürmeye, kalp sağlığını iyileştirmeye, diyabeti önlemeye ve felçten kaynaklanan beyin hasarı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu sağlık yararlarını ve iddialarını sağlam bir şekilde ortaya koymak için daha fazla ve daha kesin araştırma yapılması gerekse de, bir antioksidan olması nedeniyle astaksantin’in sizin için en iyisi olduğundan emin olabilirsiniz.

Astaksantin’in tüm sağlık yararlarından yararlanmak için düzenli bir şekilde kullanarak süreci takip edebilirsiniz.